Next Event: March 3rd at Huxtable Park
about us
weekly competition
venues
championships
contact us

home button
calendar button
programs button
registration button
fees and forms button
results button
photo gallery button


queensland running logo

2014 Results

Season perpetual trophy winners:

Champion Club Mayne Harriers
Champion School Genesis Christian College
Michelle Brown Memorial Cup Archie Ridgway
Michael Macdermott Memorial Shield Andrew Ward

 


2014 Perpetual Trophy Winners

Congratulations to Archie Ridgway who is the 2014 recipient of the Michelle Brown Memorial Cup. This award is presented each season to a junior age runner who demonstrates enthusiasm, enjoyment and good sportsmanship.

Congratulations to Andrew Ward from Bunyaville Trail Runners who is the 2014 recipient of the Michael Macdermott Memorial Shield. This award is presented to a member of the Queensland Running community who makes a positive contribution to our events.

Congratulations also to Mayne Harriers and Genesis Christian College who were the most successful club and school respectively during the 2014 season.

 

All Schools Championship

Most entries by closing date Genesis Christian College
Most successful school Genesis Christian College


View the pdf icon Schools and Clubs List as at 17/5/2014 - end Round 10 (PDF: 17K) to help interpret the results

Notes

Supplementary explanatory notes are available for each round. Visit the Results Notes page to view these.


Full Weekly Results

Round 1 - Teralba Park (PDF: 40K) Round 10 - Teralba (PDF: 35K)
Round 2 - Pine Rivers (PDF: 39K) Round 11 - Anzac Park (PDF: 29K)
Round 3 - Dowse Lagn. (PDF: 49K) Rockett Relays - Pine Rivers (PDF: 19K)
Round 4 - Huxtable (PDF: 39K) Round 12 - Riverdale (PDF: 35K)
Round 5 - 7th Brigade (PDF: 40K) Round 13 - 7th Brigade (PDF: 25K)
Round 6 - Yeronga (PDF: 33K) Round 14 - Yeronga (PDF: 20K)
Round 7 - Dowse Lagn. (PDF: 35K) Round 15 - Huxtable (PDF: 29K)
Round 8 - Anzac Park (PDF: 37K) Round 16 - Minnippi (PDF: 18K)
Round 9 - St Pauls (PDF: 37K) Round 17 - 7th Brigade (PDF: 28K)
All Schools - St Pauls (PDF: 206K) Round 18 - Pine Rivers (PDF: 25K)
Middle Dist - St Pauls (PDF: 109K) Winter Championship (PDF: 155K)

 

Rockett One and Two Hour Relays - Results & Team Tally Sheets
(distance at last flag passed - in 25m intervals)

One Hour Relay
Two Hour Relay
10 and Under - Girls
Open - Men
1 - RPR1
14450m
1 - Blockheads 35325m
2 - Fast and Furious 13975m 2 - Got The Runs
33175m
3 - Hot Pink 13475m 3 - The Pinkies 30650m
4 - Fast Phoenixes 13375m 4 - Two Plus Two 30300m
5 - Spongebob Speed Pants 12125m 5 - RPR4 29250m
6 - Bunyaville Bunnies 10950m 6 - Mayne Hoppers 23150m
7 - Speed Demons 10930m Masters - Women  
10 and Under - Boys
1 - Rode Runners  
1 - The Running Strikers 15150m Masters - Men  
2 - RPR3 14250m 1 - Tas 29825m
3 - 2 Close Freddos 14175m 2 - Pilmead 28600m
4 - TFR 13675m 3 - Bunyaville Trail Runners
28475m
5 - Iselin Boys 12500m 4 - Pine Rivers Tri Sports 27175m
6 - SAOs 12325m 5 - RPR5
25675m
7 - Fast as Lightning 11800m 6 - Sesagoya Runners 25650m
14 and Under - Girls
7 - Mount Samson Wrinklies
24120m
1 - ABCs 16375m  
2 - Mount Samson 14725m  
3 - ACE Spirit Sprinters 13480m  
14 and Under - Boys
 
1 - Rode Runners 15975m  
2 - RPR2 15375m  
3 - Redland Bay Super Sharks 14580m  

 

Please email Colleen Hills to report any errors / omissions in the weekly results.

Last updated 27/7/14

Archived results

 

 

Site by Queensland Running © 2017