Next Event: March 3rd at Huxtable Park
about us
weekly competition
venues
championships
contact us



queensland running logo

2013 Results

Season perpetual trophy winners:

Champion Club Mayne Harriers
Champion School Genesis Christian College
Michelle Brown Memorial Cup Amber Nyssen
Michael Macdermott Memorial Shield William Johnson

All Schools Championship

Most entries by closing date Genesis Christian College
Most successful school Genesis Christian College

Recognition Awards

Stan Bennett Fred Johnson
Ailsa Bennett Rode Meats


View the pdf icon Schools and Clubs List (PDF: 70K) to help interpret the results


Full Weekly Results

Round 1 - Teralba Park (PDF 23K) Round 10 - Riverdale Park (PDF: 23K)
Round 2 - Teralba Park (PDF 34K) Round 11 - Yeronga (PDF: 31K)
Round 3 - Dowse Lagoon (PDF 38K) Rockett Relays - Events (PDF: 11K)
Round 4 - Yeronga (PDF 30K) Round 12 - Teralba Park (PDF: 28K)
Round 5 - 7th Brigade (PDF 54K) Round 13 - Dowse Lagoon (PDF: 30K)
Round 6 - Pine Rivers (PDF 36K) Round 14 - 7th Brigade (PDF: 39K)
Round 7 - Anzac Park (PDF 42K) Round 15 - Anzac Park (PDF: 28K)
Round 8 - 7th Brigade (PDF: 52K) Round 16 - Minnippi (PDF: 29K)
FSG All Schools Champ. (PDF: 91K) Round 17 - Dowse Lagoon (PDF: 29K)
Middle Distance Champ. (PDF: 6K) Round 18 - Pine Rivers (PDF: 26K)
Round 9 - Anzac Park (PDF: 30K) Winter Championship (PDF: 334K)

Notes

Supplementary explanatory notes are available for each round. Visit the Results Notes page to view these.

 

Rockett One and Two Hour Relays - Results & Team Tally Sheets
(distance at last flag passed - in 25m intervals)

One Hour Relay
Two Hour Relay
10 and Under - Girls
Open - Women
1 Soccer Factory Girls
14950m
1 Mayne Flyers Women
26750m
2 Weetbix Girls
12950m
Open - Men
3 The Road Runners
12675m
1 Brian's Bullets
35850m
4 Pine Rivers Tri - One
12650m
2 Mayne Flyers Men
34475m
5 Pine Rivers Tri - Elite
12375m
3 InTraining 1
31900m
6 Three Sparks
11700m
4 Egg & Spoon
29250m
10 and Under - Boys
5 RATS A Two
28925m
1 Speed Cadets
16125m
6 XXXX Factory
28475m
2 Rode Runners
16075m
7 Pretty in Pink!
28425m
3 Shorncliffe Shufflers
14775m
8 Pine Rivers Tri Coaches
26550m
4 Road Runners
13500m
Masters - Women
5 Crossy Crushers
13425m
1 MTA
23000m
6 Hill Billies
13250m
Masters - Men
7 Rebel Racers
12700m
1 Aspley Runners
28325m
8 Iselin Boys
12625m
2 Bunyaville Trail Runners
27700m
9 Team Torrens
12525m
3 Pine Rivers Tri
25350m
10 Old McFreddo
11375m
4 RATS B Two
24975m
14 and Under - Girls
 
1 Border Striders
16750m
 
2 Scrambled Legs
16375m
 
3 Border Striders Girls
15550m
 
4 Mayne Machines
14900m
 
5 Birthday Party
14150m
 
6 Charlie's Angels
14100m
 
7 RATS A One
13950m
 
14 and Under - Boys
 
1 Wrong Way Go Back
17125m
 
2 GT
14900m
 
3 Reddy Bay Super Sharks
14650m
 
4 RATS B One
14500m
 
5 COS
13425m
 
6 Pow Wow
13025m
 

 

Please email Colleen Hills to report any errors / omissions in the weekly results.

Last updated 29/7/13

Return to archive

 

 

Site by Queensland Running © 2017